BİR BU EKSİKTİ

FINDIK DALLARINI KURUTAN BİR BÖCEK TÜRÜ ORTAYA ÇIKTI

BİR BU EKSİKTİ

Fındık üreticileri Amerikan Beyaz Kelebeği ile uğraşırken, yeni bir zararlı türünün daha ortaya çıktığı bildirildi. Tarbzon'daki fındık bahçelerinde görülmeye başlayan Drakula böceğinin süs bitkilerine yapışarak İstanbul'dan Trabzon'a geldiği tahmin ediliyor. Fındık dallarını kuruttuğu tespit edilen zararlının asıl adının "Turunçgil Uzun Antenli Böcek" olduğu, siyah renkte, uzun antenli ve pelerin giyercesine geniş gövdeli olması nedeniyle Drakula'ya benzetildiği öğrenildi.

DRAKULA BÖCEĞİ'NİN ÖZELLİKLERİ

Ergin erkeği 25 mm ile edrgin dişi 35 mm.arasındadır.Turunçgil uzun antenli böceği erkekleri dişilere göre daha küçüktür.
Erkeklerde antenler vücut boyunun 2 - 2,5 katına kadar ulaşabilir.
Erginler MAYIS ve AĞUSTOS ayları arasında ortalama 1 - 3 ay yaşamaktadır.
Yeterli besin kaynakları olduğu müddetçe fazla hareket etmezler , bulundukları ağacın yakınlarında 50 m kadar hareket ederler.


Anoplophorachinensis yapraklı ağaçları tercih eden turunçgil uzun antenli böceğin zararları nelerdir diye bakıldığı zaman , doğal yayılış alanlarında özellikle Citruscinsine bağlı bitki türlerinde ( turunç , limon,mandalina gibi) önemli zararlara yol açarlar.
Zarar verdiği diğer bitki türleri arasında 
- akçaağaç 
- at kestanesi
- Kızılağaç 
- huş ağacı 
- kızılcık 
- FINDIK 
-dağ muşmulası
-alıç
- kayın
- elma
- dut
- Çınar
- kavak
- kiraz
- armut
- söğüt 
- gül yer almaktadır.
    Anoplopharachinensis konukçu olduğu bitki türlerine zarar verdiği gibi ölümüne de yol açan bir böcektir.
    Dişiler genellikle ağacın gövdesinin topraktan 60 cm yüksekteki yüzeyine veya dışarıda kalmış kök bölümlerindeki kabuklara T biçiminde yarıklar açarak yumurta bırakır.Yumurtalardan çıkan larvalar öncelikle kambiyum tabakası ile beslenir gelişimini tamamlar.Bu yüzden kalitenin bozulmasına neden olurlar.Erginler ise inçe dalları ve kabukları yiyerek zarar verir.
Böcek iki döl yumurta verirken her bir dölde yaklaşık 50 yumurta veriyor.50 yumurtayı böcek bir kenara bırakmıyor , gövdenin toprak çıkış kısmından gövdenin çeşitli yerlerine tek tek bırakıyor.Böcek fındığın içersinde beslenerek tamamen tahrip ediyor ve fındığın kurumasına neden oluyor.

Mücadelesi

Zarar görmüş olduğu tespit edilen ağaçların gövdesi küçük dilimler halinde kesilip gövdenin alt kısımları incelenir.Daha sonra toprakta kalan gövde kısmı ve kökleri de incelenmelidir.

Kaynak : thm.haber.comYorumlar

Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.