AFETE DOLU TOPLARI MI NEDEN OLDU?

18 TEMMUZDA YAŞANAN SEL FELAKETİNİN ARDINDAN AŞIRI YAĞIŞLARA DOLU TOPU ADIYLA BİLİNEN CİHAZLARI NEDEN OLUP OLMADIĞI TARTIŞILIYOR

AFETE DOLU TOPLARI MI NEDEN OLDU?

18 Temmuz sel felaketin ardından, bugüne kadar Akçakoca'da görülmemiş yağışların nedenleri araştırılmaya başlandı. Bu aralar en çok tartışılan konu, DOLU TOPU adı verilen cihazlar. Son yıllarda çitçilerin kullanmaya başladığı cihazlar, bulutlarda yüklü olan doluya yüksek freanslı ses dalgaları göndererek, kırılmasını sağlıyor. Kırılan dolu, kar veya  yağmura dönüşüyor. Bu sayede bir taraftan doludan korunurken, diğer taraftan yağmur veya kar yağması sağlanıyor. 

İddialara göre, Akçakoca ve Düzce üzerinde yoğunlaşan dolu yüklü bulutlara Sakarya bölgesindeki üreticiler, karadan müdahale ederek yağmura çevirdi. Bulutların günlerce bölgeden gitmemesini ve sonunda büyük bir yağışa dönüşerek sel felaketine sebep olmasını bu cihazlara bağlayanlar var.

ÜMİT YILMAZ SORU ÖNERGESİ VERMEYE HAZIRLANIYOR

İddialar üzerine harekete geçen Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, önümüzdeki gülerde soru önergesi vermeye hazırlanıyor. Yılmaz meclis aracılığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'na sunmayı planladığı önergede son yıllarda kullanımı artan dolu toplarının Düzce bölgesindeki sele neden olup olmadığının araştırılmasını isteyecek.

 Yorumlar

Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.