VEKİLİMİZ İŞÇİLERE SAHİP ÇIKACAK MI?

ÜMRAN BORU İŞÇİLERİ MİLLETVEKİLİ ÜMİT YILMAZ'DAN YETKİSİNİ KULLANMASINI İSTİYOR.

VEKİLİMİZ İŞÇİLERE SAHİP ÇIKACAK MI?

Kurulduğu günden beri canının istediği şekilde işçi kıyımı yapan Ümran Boru Fabrikası, ana stratejisini sürekli olarak işçi çıkarıp yerine yenisini almak üzerine kurmuştur. Akçakoca halkı olarak, Ümran Boru'yu geleceğimize güvenle bakacağımız bir işletme olarak görmemekteyiz. Ümran Boru, iş barışını hiçe sayarak işçilerini sürekli işten atılma tehditi altında çalıştıran bir yönetim anlayışına sahiptir. Bu şartlar altında Ümran Boru'da çalışmak bir anlamda "Kölelik Sistemi"ne dönüşmüş durumdadır. Hergün acaba bugün bana sıra gelir mi? sorusuyla işe gitmek zorunda kalan emekçi kardeşlerimiz, çalışma barışına sahip değildir. Ümran Boru'da işe giren bir kişi, orada alacağı maaşa güvenerek borçlanamamakta, gündelik yaşamak zorunda kalmaktadır. İşverene güven duygusunun kaybolduğu bir ortamda çalışmak insanlar üzerinde psikolojik yıkımlara sebep olabilmektedir.

TÜRK METAL İŞ SORUMSUZ BİR SENDİKADIR

Ümran Boru'da yetkili olan Türk Metal İş Sendikası işyeri huzurunu ve iş barışını ortadan kaldıran toplu işten çıkarmalara karşı etkili bir mücadele içinde değildir. Sendika yetkilileri, yılbaşı günü işinden edilen 19 kişinden önceden haberdar olmadıklarını marifetmiş gibi söylemekte, bunu bir savunma aracı olarak kullanmaktadır. Akıl ve mantıkla açıklanması mümkün olmayan bu mazaretin bir an gerçeği yansıttığı düşünüldüğünde, sendikanın işyerinden düzenli olarak haber alamadığı, işiçilerden koptuğu ortaya çıkmaktadır. Ancak genel kanaat olarak şunu söylemeliyiz ki; Sendikaları, Ümran Boru'da işinden atılan 19 kişiyi önceden haber almasına rağmen duymazdan gelmiş, bir anlamda bu konuda yönetimle işbirliği yapmıştır. 

TÜRK METAL İŞ SARI SENDİKADIR

Son olarak işten atılan işçilerine sahip çıkmayan, önceden haber alamayan, ancak her ay pirimini çatır çatır işçilerden alarak kul hakkı yiyen bir sendikanın, patron işbirlikçisi anlamına gelen "Sarı Sendika" olarak nitelenmesi yerinde olacaktır. Ayrıca, ilgili sendikanın Bolu Şube Temsilcisi Özgür Elçi'nin işçi kıyımı sırasında fabrikanın içinde olduğu bile söylenmektedir. Bu tür söylentilerin ortalıkta dolaşması, işçilerin başkana güvenmediğinin göstergesidir.

ÜMİT YILMAZ'I GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Ümran Boru Fabrikası'nın Düzce ili sınırları içinde olması dolayısıyla ve diğer iki milletvekilimize tıpkı TÜRK METAL İŞ SENDİKASI gibi bu konuda güvenmekte zorlandığımız için, vekilimiz Ümit Yılmaz Bey'i göreve davet ediyoruz.  Kendisi, Sakarya'daki ses toplarının hesabını sormaktan tutun da, Akçakoca'nın derelerinde yaşayan su samurlarının haklarını savunmak pahasına Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru üstüne soru önergesi veren çalışkan bir siyasetçidir. Ayrıca, varlığı da yokluğu da iyi bilen, insani yönü kuvvetli bir kişidir. O nedenle en çok kendisinden görev bekliyor ve suskunluğu nedeniyle en çok kendisini eleştiriyoruz. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ

Sayın Yılmaz,  kış günü işinden olan çoğunluğu Akçakocalı 19 işçinin hesabını AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI'NDAN sormalıdır. Aynı fabrikada şu anda çıkış verilmek için listesi hazırlanan 30-40 kişilik personelin işine devam edebilmesi için gerekli çabayı en etkin şekilde göstermedidir. İşinden atılan namuslu ve çalışkan işçilerin yeniden işlerine geri dönmesi için meclis çatısı altında hesap sormalıdır. Sayın vekilimizden en kısa zamanda ilgili bakanlığa soru önergesi vermesini bekliyoruz. 

HABER VE YORUM ÖZHAN KIZILTANYorumlar

Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.