YENİ ATATÜRK HEYKELİ BEĞENİ TOPLADI

AKÇAKOCA BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN ATATÜRK HEYKELİ VATANDAŞIN BEĞENİSİNİ TOPLADI.

YENİ ATATÜRK HEYKELİ BEĞENİ TOPLADI

Bir süredir devam eden Cumhuriyet Meydanı düzenleme çalışmaları yeni Atatürk heykelinin meydanın ortasına yerleştirilmesiyle taçlandı. Akçakoca'nın en eski meydanında daha önce büst şeklinde bulunan Atatürk heykeli, yapılan düzenleme sonrasında kaldırılıp meydana yakın kısma daha büyük bir heykel yerleştirilmişti. Ancak zaman içinde daha yeni ve sanatsal değeri olan bir heykel sipariş edilmesi gündeme geldikten sonra meydanın yanında bulunan heykel belediyenin bahçesine taşınmıştı.

FINDIK HEYKELİNİN KALDIRILMASI GEREKTİĞİNİ İKİ YIL ÖNCE YAZMIŞTIK.

2 Şubat 2018 tarihinde mevcut fındık heykelinin artık işlevini yitirdiğini ve meydana yakışır  yeni bir heykel tasarlanması gerektiği fotoğraflar eşliğinde ve şu cümlelerle gündeme getirilerek yorum - haber olarak tarafımızdan yayınlanmıştı: 

"HEYKEL DEĞİL BÜST DEĞİL RÖLYEF DEĞİL AYRICA BAKIMSIZ

 Akçakoca meydanının orta yerinde yıllardır duran ve sanatsal değeri olmayan ayrıca bakımsızlık nedeniyle giderek özelliğini kaybeden “FINDIK FİGÜRÜ”  artık kaldırılmalı.

Akçakoca’nın başta gelen geçim kaynağı olan fındığı vurgulamak amacıyla yıllar önce yapıldığı halde milli ürünümüz olan fındığın önemini hatırlatmaktan aciz bu basit figürün kaldırılarak MİLLİ ÜRÜNÜMÜZ VE GEÇİM KAYNAĞIMIZ OLAN FINDIĞIN daha anlamlı sanatsal değeri olan bir heykel vasıtasıyla Cumhuriyet Meydanında sergilenmesinin çok daha uygun olacağı şehirdeki sanatseverler tarafından öne sürülüyor.

ETRAFI BAKIMSIZ ÖZELLİĞİ KAYBOLMUŞ

Aradan geçen yıllar sayesinde giderek şehrimizin sembolü haline gelen fındık figürünün bir tarafı Mobese direği diğer tarafı ise ağaç ile kuşatılmış durumda. Direkle ağaç arasında sıkışıp kalan fındık figürünün ilgisizliğe terk edilmiş olması da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Şehircilik uzmanları meydanlarda bulunan heykel, figür veya rölyeflerin şehrin nüfus cüzdanı olduğunu, şehirle yeni tanışanlar açısından o şehir hakkında karar vermelerinde etkili olduğu görüşünde.

"FINDIK SEMBOLÜ BİZE YAKIŞIR ŞEKİLDE YENİDEN TASARLANMALI

İlçeye yapılan yeni yatırımlar ve etkili tanıtımlar sayesinde yeniden turizme açılması için özen gösterilen Akçakoca’nın merkezinde bulunan sembollerin daha estetik olmasının gerekliliğini belirten vatandaşlar, Milli Ürünümüz fındığı sembolize edecek veya Akçakoca’nın tanıtımına katkısı olacak yeni bir heykelin şehir meydanına yerleştirilerek çevresinin de ona göre tanzim edilmesi konusunda hemfikirler." 

OKAN BAŞKAN AKÇAKOCA'YA YAKIŞANI YAPTI

Akçakoca'nın ikinci turizm hamlesini gerçekleştiren Erol Solak döneminde çarşı meydanına dikilen fındık heykeli o dönemin şartlarında bir yenilik olarak karşılansa da zaman içinde eskiyip işlevini yitirmişti. Ayrıca çarşının tam ortasında yer alan refüj bakımsızlık içinde kaderine terk edilmiş şekilde bekliyordu. Başkan Okan Yanmaz, Akçakoca'nın marka değeri açısından en önemli eksikliklerden birini fark edip Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi ve onunla birlikte liman bölgesinin de yeni peyzaj çalışmalarıyla ortaya çıkartılmasıyla ilçemize önemli bir değer kazandırmıştır. Gerek yeni Atatürk heykeli gerekse Cumhuriyet Meydanı ve Liman bölgesi çalışmalarında emeği geçenlere başta başkanımız olmak üzere teşekkür ederiz.

HABER VE YORUM ÖZHAN KIZILTAN / BİZİM AKÇAKOCA Yorumlar

Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.