CHP ADAYLARI ORTAYA ÇIKIYOR

CHP İLÇE TEŞKİLATININ KONGRE SÜRECİ YAKLAŞIRKEN AKÇAKOCA KULİSLERİNDE DÖRT KİŞİNİN ADI ÖN PLANA ÇIKIYOR

CHP ADAYLARI ORTAYA ÇIKIYOR

Akçakoca siyaseti yaz aylarına girilmesiyle şimdilik durağanlaşsa da fındık hasadının sonlarına doğru, eski hareketli günlerine dönmeye hazırlanıyor. Ak Parti kongresinin Kasım ayında, CHP kongresinin Aralık 'ta yapılacak olması Ekim itibarıyla siyasetin ısınacağı sinyallerini veriyor. 

Diğer partilerin kongre süreçleri, CHP'nin kongrelerine benzemediği herkesçe bilinir. O nedenle siyasi kulisler CHP'nin siyasi karakteri gereği çok daha yoğun geçer. Parti içi tartışmalar daha kuvvetli olur, adaylar kendilerini daha erken belli etmeye başlar.

CHP Akçakoca ilçe teşkilatı, diğer yıllarda olduğu gbi, bu yıl da bir sürpriz yapmadı. Aralık 2019 'da yapılacak kongre için adaylar kendini belli etmeye başladı. Aldığımız bilgiler, önceki Başkan Turan Güler'in yeniden aday olmayacağı, mevcut Başkan Ömer Başar'ın ise yerel seçim çalışmalarında yeniden aday olacağını dile getirmesine rağmen isteksiz davrandığı yönünde. 

CHP'DE HER AN HERŞEY OLABİLİR

Yukarıda değindiğimiz gibi, Cumhuriyet Halk Partisi, karakteri gereği oldukça dinamik bir partidir. Kendisine has özellikleri vardır. Bu yönüyle parti içi demokrasinin sonuna kadar işletildiği bir kurumdur. Kendisini hem ayakta tutan hem de ayak bağı olup tökezlemesine sıklıkla yol açan da budur zaten. Turan Güler ve Ömer Başar'ın adaylığı her ne kadar gündeme gelmese de CHP saflarında her an herşey olabilir.

MAHŞERİN DÖRT ATLISI

İlçe kongresinde aday olmasına kesin gözüyle bakılan Murat Albayrak, Hamdi Deniz, Ahmet Kaya ve Tuğrul Abanoz mahşerin dört atlısı filminde olduğu gibi, birbirinden çok faklı yapılara sahip bireyler. Ortak noktaları ise CHP çatısı altında siyaset yapmaları.

İsmi geçen dörtlü arasında siyasi tecrübe ve birikimi en kuvvetli olanı kuşkusuz Hamdi Deniz'dir. Akçakoca CHP denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Deniz, siyasi alt yapısı ve entelektüel kişiliği ile dikkat çekiyor. Hamdi Deniz partinin şahin kanadının desteğini alacak gibi görünse de kimlik siyasetinin giderek güç yetirmeye başladığı çağımızda, ideolojik bir çıkışın delegeler üzerinde ne kadar etki sağlayacağı şimdilik belirsiz. Hamdi Deniz, tüm konuşmalarında ısrarlı şekilde ideolojik çizgiyi işaret ediyor ve kendisine olan özgüveni tam. Özetlemek gerekirse  "biz yeterki doğruların yanında olalım, kazanmak veya kaybetmek  doğruları söylemekten daha önemli değil" mottosuna sahip.

Murat Albayrak, Akçakocalıların yakından tanıdığı bir isim. Efendi kişiliği ve Albayrak soyadının CHP'liler arasında tanınmış olması işini kolaylaştırıyor. Önceki dönem belediye başkanlarından Fikret Albayrak'ın "uzayan kol bizden olsun" mantığı ile desteklediği söylenen Murat Albayrak, Hamdi Deniz ile birlikte kongrenin önemli bir favorisi. Fikret Albayrak'ın Murat ile siyasi varlığını sürdürme gayretine girdiği kulislerde sıklıkla konuşuluyor. Anlaşılan Fikret Başkan delegelerden Murat Albayrak üzerinden güvven oyu isteyecek. Albayrak delege oylarında bir sürpriz yaşar da, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olur mu bilinmez. Deiğimiz gib,i CHP 'de her an her şey olabilir. İzlediğimiz kadarıyla CHP Akçakoca teşkilatına önderlik etmeye hazırlanan Murat Albayrak'ın şimdilik yeni bir söylemi, yapmak istediği yenilikler yok ;" Fikret abim ile yola devam" mottosuna sahip. 

Adaylardan Ahmet Kaya; son dönemde öne çıkmaya çalışan isimlerden. Şans yıldızının Ekrem İmamoğlu ile parladığını herkes biliyor. Hatta onları yakından tanımasına rağmen, CHP üyeliği bile bir kaç aya uzanıyor. Esprili ve sevecen yapısıyla Akçakocalıların gönlünü fethetmiş, herkesle iyi geçinen Ahmet Kaya'nın CHP geleneğine uzak ama iktidarı hedefleyen bir kişilik yapısı var. Ticaret hayatında çeşitli zorluklar yaşamış, mücadele etmiş ve başarı merdivenlerini nice güçlüklerle, hatta dişiyle tırnağı ile çabalayarak çıkmış bir arkadaşımız. Kendisi Akçakoca'nın İmamoğlu'suyum diyor, gerçekten de Sayın İmamoğlu ile her istediği zaman görüşecek bağlara sahip. Tabii ki akla ister istemez bu kadar samimiyet nereden geliyor? Sadece hemşehrilik ve akrabalık mı ? Yoksa İmamoğlu üzerinden dizayn edilmeye çalışılan yeni Türkiye için seçilmişler arasında mı? Sanırımı bu soruların cevabı önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak. Ahmet kardeşimize tavsiyesimiz. bu yıl ilçe başkanlığı değil de, çok sevdiği Ömer abisinin destekleyeceği listede yönetim kurulu üyesi olarak yer alması ve önümüzdeki belediye seçimlerine kendisini hazırlaması. Ahmet Kaya'nın da CHP'nin ilçedeki başarısını istemenin dışında siyasi bir söylemi yok. "İmamoğlu'nun adamıyım o halde başkan olmalıyım"  mottosuna sahip. 

Tuğrul Abanoz, son yerel seçimlerde İGM adayı olarak siyaset sahnesindeki yerini ve gücünü belli etti. Ancak CHP'nin aldığı ağır yenilgi nedeniyle, kendisinden önce gelen adayın bile seçimi alamadığı ortada. Demek ki daha yemesi gereken bir kaç fırın  ekmek var. İGM yenilgisinde Abanoz'un katkısı olup olmadığını veya ne kadar katkıya sahip olduğunu bilemiyoruz ama kendisiyle ilgili olarak bildiğimiz tek şey "Kara Atmacalar" grubundaki performansını henüz siyasete yansıtamadığı. CHP içindeki Osmaniyeli delege grubunu etkileme konusunda epey avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Adaylığının ilçe teşkilatı içinde ufuk açtığını ve renkli kişilik yapısıyla partiye şimdiden çok şey katacağını düşünüyorum. Ayrıca sosyal medyada yaptığı paylaşımlar kendisine avantaj sağlayabilir. Partiyle ilgili siyasi tespitleri var, tıpkı Hamdi Deniz gibi  açık ve net bir söylemi var, ama bu özellikleri seçilmesini sağlayabilir mi? Bu konuda şüpheliyim. İzlediğimiz kadarıyla "Akçakoca'da bir şeyler değişmeli" mottosuyla hareket ediyor.

Yaklaşan kongre sürecinde şimdilik dört kişi oldukları anlaşılan adaylara başarılar dilerim. Umarız herşey ilçemiz için daha güzel olur.

HABER YORUM ÖZHAN KIZILTAN 

 

 

 Yorumlar

Chp gerçek gençlik 5.09.2019 - 20:17:17
Akçakoca Chp ilçe yönetimi gençlere değer vermedikçe başarının gelmeyeceğini anlamalı tüm adaylarımıza gençlerimizi öncelik almalarını rica ve tavsiye ediyorum akçakoca da ilk defa bu secimde gençlik olarak güzel işlere imzalar atıldı izlenimler bırakıldı devamını bekliyoruz başarılar herkese