TARİHİ MEZAR TAŞLARI KADERİNE TERK EDİLDİ

AKÇAKOCA TARİHİNE IŞIK TUTABİLECEK ÖNEME SAHİP OLAN OSMANLI MEZAR TAŞLARI İLGİSİZLİĞE TESLİM OLMUŞ DURUMDA.

TARİHİ MEZAR TAŞLARI KADERİNE TERK EDİLDİ

Tarihi Orhan Gazi İlköğretim okulu karşısında yer alan Osmanlı dönemine ait mezar taşları yıllardır ilgisizliğe terk edilmiş durumda. Akçakoca'nın tarihi kökenlerini aydınlatabilecek en önemli materyaller arasında bulunan tarihi mezar taşları ile kimsenin ilgilenmemesi, Akçakoca'yı sevenleri derinden yaralıyor. Bölgemizin geçmişinde önemli yeri olan isimlere de ışık tutacak  niteliğe sahip olan eserler, Erol Solak'ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde şehrin çeşitli bölgelerinden toplanarak bir araya getirilmişti. O yıllardan sonra hiç bir belediye başkanının ve kamu yöneticilerinin ilgilenmediği mezar taşları kaderine terk edilmiş durumda.

OSMANLICA UZMANLARI TARAFINDAN İNCELENMESİ GEREKİR

Tarihi mezar taşlarının atıl durumda kalmasının üzücü olduğunu söyleyen hemşehrilerimiz, eserlerin kapalı ve güvenli bir ortamda saklanması gerektiğini ifade ediyor. Mezar taşlarının üzerindeki yazıların Türkçe'ye çevrilerek kayıt altına alınmasını istediklerini belirten Akçakocalılar, konunun uzmanlarının ilçeye davet edilmesini istiyor.

İLGİLİ KURUMLAR VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNCÜLÜK ETMESİNİ BEKLİYORUZ

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akçakoca Kaymakamlığı, Akçakoca Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde mezar taşlarının Türkçe'ye çevrilip usülüne uygun şekilde saklanmasının büyük bir bütçe gerektirmeyeceğine dikkat çeken hemşehrilerimiz, yetkili kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının harekete geçmesini beklediklerini ifade ediyor.

HABER ÖZHAN KIZILTANYorumlar

Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.