YUKARI MAHALLE PAZARI UFKUMUZU AÇTI

AKÇAKOCALI KADINLAR YUKARI MAHALLE PAZARINDA SERGİLEDİKLERİ ÜRÜNLERİYLE KENDİLERİNİ İFADE ETME FIRSATI BULDU

YUKARI MAHALLE PAZARI UFKUMUZU AÇTI

Yukarı Mahalle Pazarı ya da Tarihi Mahalle Pazarı olarak adlandırdığımız yöresel pazar, Akçakoca'nın ufkunu açtı. İlçemizde geçmişin güzelliklerini muhafaza eden tek yer belki de orası.

Şehrin ekonomisine de katkısı azımsanmayacak ölçüde olan pazaryerinde satışa sunulan ürünlerin tamamı el emeği göz nuru... Kadın potansiyelinin maddi kazanca dönüşerek açığa çıktı bu meydan, hanımlarımız için sadece maddi bir değeri ifade etmiyor.

Burada  mahalle kültürü başta olmak üzere Akçakoca yaşatılıyor. Kadınlarımız, ürettikleriyle kendini ifade etme fırsatı buluyor, daha da güçleniyor. Bir toplumda kadın güçlüyse bir çok şey yolunda gidiyor demektir.

O nedenle kadını güçlü kılmak, toplumu güçlü kılmak anlamına da geliyor. Bu özelliği ile Tarihi Yukarı Mahalle Pazarı, aslında pazar olmaktan çok daha fazla anlamlar taşıyor.

Haftasonu Akçakoca'ya gelen orta ve üst sosyo-kültürel kesimlerin tam da aradığı yer aslında. Ama daha da geliştirmek gerekir.

Tarihi Mahalle'nin temel yapısını bozmadan ve satıcı enflasyonuna yol açmadan kültürümüzü tanıtmalı ve geliştirmeliyiz.

Daha fazla antikacı açmalıyız örneğin, antikacılar eskiyi koruyup kollayan insanlardır.

Yapılması gereken bir başka şey, ürün çeşitlerini daha da geliştirmek, şehre özgü eserleri ön plana çıkarıp, kaybolan güzellikleri yeniden keşfetmek.

Eskiden Akçakoca'da hasır yapılırdı, midye kabuklarından süs eşyaları yapılırdı...

Keşke bunlar da olsa pazarımızda. Mahalle Pazarı çok hoşumuza gitse de daha emekleme döneminde, inanıyoruz ki özgünlüğünü kaybetmeden gelişecek.

Akçakoca'nın geçmişte kaybettiklerine hayıflanırken, mahalle pazarı geçmişi getirdi bizlere, geride bıraktıklarımıza özlemimizi tazeledi, şimdi ise bu özelliği ile Akçakoca'mızın geleceğine ışık tutuyor, ufkunu açıyor.

Dileriz çok sevdiğimiz şehrimiz, Tarihi Yukarı Mahalle Pazarı'nın bizlere gösterdiği istikamette yürümeye devam eder.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

HABER VE YORUM ÖZHAN KIZILTANYorumlar

Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.