MELTEM DOĞANAY

ÇAĞDAŞ OLMAK BATILILAŞMAK MI?


ÇAĞDAŞ OLMAK BATILILAŞMAK MI?

ÇAĞDAŞ OLMAK:

BATILILAŞMAK MI?

BATIYI TAKLİT ETMEK Mİ?

Yıllarca  batılılaşmayı , Gelişmiş ülkeleri : Avrupa , Balkan , Amerika tipi devletler gibi olmak  olarak algıladık..Hiçbir zaman o ekonomi , sanayi  ve teknolojiye de sahip olamadığımız için çabalarımızın sonucu vakit kaybından öteye gidemedi maalesef.

Hâlbuki Çağdaş olmaktan ne anlamamız gerektiği bizlere doğru anlatılsa ve aydınlatılsa idik, bugün çok başka yerlerdeydik belki de..

Belki de en büyük çağdaşlık çizgilerinin temeli üzerine inşa edilmiş bir devlet olmanın tarihi onur ve kazanımları sonucu edindiğimiz haklı gurur da vaktimizi çok çaldı.

Her türlü Zengin bir medeniyetin üzerinde oturmanın getirdiği rahatlıktı  belki de bizi tembelleştiren..

Öncelikle Batılı olmak ve doğulu olmak arasındaki farkları , yapıcı taraflarından alıp ortak güzellikleri ile yeni çalışmalar üretmek çalışkan bir toplum olmanın temelini oluşturmalıydık  bana göre..

Çünkü doğu ve batı Türkün ayrılmaz bir parçasıdır..

Geleneklerimiz her türlü bireyi , toplumu ve durumu  kucaklayan niteliği ile harika bir ticaret kapısı ve de dış ilişkilerde güvenilirlik dayanağı olabilirdi..

Adalet ve medeniyete olan bağlılığımız en büyük tarihi ve siyasi zenginliklerimizden biri olarak Çağdaş çizgilerimizi belirleyebilirdi…

Şuna hiçbir zaman inanmadım inanmak da istemem:

 "Dış güçler izin vermedi, vermiyor "

Böyle bir durum olsa dahi , her Milletin bir kişiliği vardır..Bu durum eli kolu bağlı oturmayı değil , halkın ananevi bağları ile kurulmuş yapısı ile bir seferberlik niteliğinde birleşime izin vermeyi gerektirir..Bu birlik kendi içimizde gerçekleşmedi , çünkü ekonomisi rahat , okumuş aydın kimse ne istediğini ve kendisini nasıl kurtarabileceğini biliyor , diğer kesim imkânsızlıklarından ötürü her şeyden bir haber kaderine terk edilmiş bir şekilde yaşıyordu..

Halbuki her insan , eğitim düzeyi ne olursa olsun güzel ve doğruyu alır ve anlar..

Çok pahalı uyarıcılara gerek yok bir kişiyi eğitmede. Nitelikli bir sanat bile yeter..

Gazetelerin ön sayfalarında yarı çıplak bir hanım ve dedikodu haberlerinden çok bir sanat haberi ile kaç kişimiz karşılaşmıştır acaba ??

Gerçek Sanat kişinin vizyonunu ve bilgisini geliştirir.Hayata yeni kapılardan ve perdelerden bakış esnekliği sağlar..Bizde sanat ne alemde , düşünmek bile istemiyorum..

Sanat  toplum için ve sanat için yapılırsa geniş kitlelerde etkin ve başarılı bir sonuç  elde edebilir..

Sadece reyting , para ve rant için yapılan hiçbir yapıt sanat olamaz..Görüldüğü gibi öz dilini çarpıtır , toplumun değer yargılarını yok eder..Böyle bir toplum da benliğini yitirir...

Bana göre batılı olmak Çağdaşlıksa   , batıyı taklit etmeden kendi yaratıcılıkları ile ve öz benliğini koruyarak yapılan her iş medeniyettir..

Değer görmeyen önemsenmeyen bir birey maalesef ki o toplumda başka arayışlara yönlenir , kendini ifade edebilme ve sorgulamadan uzak , ama doğru ama yanlış yollarla kurtarmaya çalışır kendisini ..

Genellikle toplumlardaki kaoslar da buradan başlar zaten..

2020 ve bundan sonrası umut edelim ki   , hepimiz için en güzeli  olsun..

Sevgi ile ..

        Meltem ' ce..Yorumlar

Bu Köşe Yazısına Daha Önce Yorum Yapılmamış.